Czego dowiesz się z artykułu?
- Rodzaje trenerów personalnych ze względu na specjalizację
- Jakie kryteria przyjąć, aby trener personalny był odpowiedni dla Ciebie
- Co może świadczyć o odpowiednich kompetencjach trenera personalnego
Dlaczego jest tak wielu trenerów?
Trener personalny czy instruktor staje się zawodem zyskującym coraz to większą popularność. Perspektywiczna i dająca relatywnie wysokie zarobki branża przyciągnęła do sobie ogromną rzeszę ludzi, również takich, którzy nie są przygotowani do tego typu pracy. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, iż na przestrzeni kilkunastu lat niezaprzeczalnie jesteśmy świadkami podnoszenia poziomu życia w Polsce. Samochód nie jest już czymś, na kogo stać tylko nielicznych, szeroki wybór produktów z całego świata czy wszechobecny dostęp do Internetu to dobrodziejstwa, z których korzystamy na co dzień. I choć mocno ułatwia nam to życie i jest nieocenione to jednocześnie niesie za sobą negatywne skutki, zwłaszcza w kontekście naszego zdrowia. Jak pokazują badania, ponad 60% Polaków ma problem z nadmierną wagą a 50% z nas nie uprawia żadnego sportu. Ilość osób, które cierpią z powodu bólów szyi, kręgosłupa czy głowy co roku lawinowo się powiększa. Dlatego sytuacja stała się ogromny impulsem do dynamicznego rozwoju branży fintess i wellness, jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa.
Oferty trenerów personalnych napotykamy na każdym kroku ,dlatego w tym artykule daję Ci kilka istotnych wskazówek którymi warto się kierować w trakcie poszukiwań tego odpowiedniego.
Specjalizacje trenerów
W związku z tym, że branża fitness mocno się rozwija – ewoluuje i czerpie inspirację z takich dziedzin jak:
fizjoterapia, medycyna czy sport zawodowy, spowodowało naturalny podział trenera ze względu na jego specjalizację:
- Trener personalny
- Trener przygotowania motorycznego
- Trener medyczny
- Trener biegania
- Trener sportów walki
- Trener Crossfit
Można by dodać jeszcze kilka innych specjalizacji, natomiast te, które wymieniłem moim zdaniem są najczęściej spotykane.
Dwa podstawowe kroki
Krok 1. Wybierz odpowiedni rodzaj trenera ze względu na swój cel treningowy
1.Trener personalny
Dobry trener powinien charakteryzować się ogólna wiedza z zakresu treningu, diety, anatomii czy psychologii. Na ogół pracuje nad poprawą sylwetki, zmianą nawyków żywieniowych oraz podtrzymaniem motywacji podopiecznego. Zna problemy z jakimi boryka się ogół społeczeństwa i potrafi je rozwiązać.
Jeśli nie masz sprecyzowanego celu sportowego bądź nie borykasz się kontuzjami, taki typ trenera jest dla Ciebie.
2. Trener przygotowania motorycznego
Dobry trener przygotowania motorycznego powinien charakteryzować się znajomością fizjologii, biomechaniki ruchu czy biochemii.
Zazwyczaj Pracuje z zawodowymi sportowcami lub sportowcami amatorami, którzy chcą poprawić konkretne cechy motoryczne w danej dyscyplinie. Jeśli przygotowujesz się np. do maratonu, ten typ trenera jest dla Ciebie.
3. Trener medyczny
Jest to stosunkowo nowy rodzaj trenera, który jest połączeniem trenera personalnego oraz fizjoterapeuty. Powinien odznaczać się bardzo dobrą znajomością anatomii, biomechaniki ruchu oraz umieć wspomóc działania fizjoterapeuty, o ile są to schorzenia dość proste do wyleczenia. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, ale jednocześnie borykasz się z nie zbyt poważnymi przypadłościami aparatu ruchu, ten trener będzie odpowiedni dla Ciebie.
4.Trener biegania
Wbrew pozorom, bieganie nawet amatorskie, powinno być dobrze zaplanowane; jak pokazują badania 9 na 10 biegaczy amatorów w ciągu roku doznaje jakiejś kontuzji. Dlatego też, dobry trener powinien świetnie programować zarówno jednostkę treningowa jaki cały cykl kilkutygodniowy. Ważnym aspektem jest również znajomość biomechaniki ruchu która pomaga w eliminacji i korekcji prawidłowej techniki biegu.
5.Trener sportów walki
Zazwyczaj trenerami sportów walki są byli bądź aktywni zawodnicy. Doświadczenie i staż treningowy powinien być kluczem do znalezienia Twojego trenera sportów walki.
6.Trener crossfit
Crossfit raczej kojarzy się zajęciami grupowymi, w trakcie takich zajęć będziesz w stanie wstępnie ocenić, czy trener, który je prowadzi, zna się na aspektach, nad którymi chcesz popracować indywidualnie. Jeśli jednak czujesz, że trener z zajęć grupowych nie sprosta Twoim oczekiwaniom, poszukaj w innych crossboxach u byłych lub aktywnych zawodników lub trenerów podnoszenia ciężarów.
Krok 2. Zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy
Czy to trener medyczny, sportów walki czy jakikolwiek inny to – uogólniając – trener personalny, dlatego będę posługiwał się tym terminem.
- Ilość polubień i obserwujących
Kierując się tylko popularnością internetową trenera, można wpaść w pułapkę. Znam wielu świetnych trenerów, którzy mają zapełniony grafik od rana do wieczora, a nawet nie posiadają kont na mediach społecznościowych. Nie chce powiedzieć, że jeśli trener jest dobrze znany w mediach społecznościowych to jest słabym w rzeczywistości, jednakże czas, który spędza na kreowaniu się w Internecie poświęca często kosztem pracy i praktyki z klientem w „realu”. - Kurs kursowi nie równy
Kilka lat temu zawód trenera personalnego został „uwolniony” co oznacza, że każda osoba, która skończyła chociażby kurs online może nim zostać. Między innymi dlatego, mamy tak duża ilość trenerów na rynku. Jeżeli zainteresował Was jakiś trener po kursie, najlepiej sprawdzić, jaka firma go oferowała i jak długo on trwał. Według mojej oceny, jeśli trwał on krócej niż 50h, na pewno nie poruszył wszystkich kwestii związanych z treningiem personalnym. - Studia kierunkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, studia kierunkowych to solidny fundament w przyszłej pracy, jednakże bez dodatkowych szkoleń trener personalny nie będzie posiadał szerokiej i aktualnej wiedzy. Dlatego warto po za zwróceniem uwagi na ukończone szkoły spojrzeć na przebyte kursy i szkolenia. - Wygląd
Dobrze zbudowany, przystojny, z niskim poziom tkanki tłuszczowej trener personalny na pewno będzie przykuwał uwagę i zachęcał do współpracy, ale czy na pewno tylko tym warto się kierować? Jeśli właśnie tak wygląda to bardzo dobrze! Świadczy to o tym, że profesjonalnie podchodzi do swojej pracy i ciała. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nas ma inny styl życia, budowę ciała, ograniczenia i jeśli nie potrafi dobrać odpowiedniego treningu pod konkretny przypadek przy pomocą wywiadu, testów itd. (pierwszy trening personalny), a próbuje narzucać swój trening i dietę, może przysporzyć więcej złego niż dobrego. - Pierwszy trening
Jeśli jesteś już na pierwszym treningu z trenerem personalnym, zwróć uwagę na to czy trener:
– przeprowadził wywiad medyczny, ocenił sylwetkę, wykonał testy funkcjonalne
Jeżeli trener na pierwszym spotkaniu wrzuca Cię na bieżnię a następie zaczyna treningi bez wykonania diagnozy i rozpoznania, to jak najszybciej uciekaj od takiego trenera! - Wydaje jasne i proste komunikaty dotyczące techniki ćwiczeń
Używanie fachowej terminologii może świadczyć o profesjonalizmie, natomiast Ty masz dostać prosty komunikat i być w stanie go zrozumieć. Posłużę się przykładem prawidłowego ustawienia łopatek – możesz usłyszeć od trenera: “ustaw łopatki w retrakcji i depresji Vs, trzymaj łopatki nisko i blisko siebie”, jednak jeśli nie jesteś w stanie przełożyć tego komunikatu na poprawny ruch, nie jest to pomocne. Nie musisz się znać na terminologii od tego masz trenera. - Utrzymuję uwagę w trakcie i pomiędzy ćwiczeniami
Niestety, niejednokrotnie spotkam się sytuacją, w której, w trakcie wykonywania ćwiczeń podopiecznego, trener personalny przegląda sobie coś w telefonie! Płacisz za 100% jego uwagi. - Wyjaśnia, dlaczego wykonujesz konkretne ćwiczenie
To ważne, abyś miał kontrole nad tym, czy ćwiczenia nie są dopierane chaotycznie, bez konkretnego celu.
Zakończenie
Jeśli któreś z tych punktów nie zostały zrealizowane powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Pamiętaj, że trener personalny to osoba, której powierzasz swoje zdrowie , dlatego zastanów się dobrze i dokonaj udanego wyboru!